<< August 2019 >> 
 Mo  Di  Mi  Do  Fr  Sa  So 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Anmeldung


Neupack PDF Drucken

Neupack Grevine Aşure Desteği

1 Kasım’dan beri süresiz grevde olan Neupack işçilerine aşure dağıtarak onların haklı olan bu mücadelesine küçükte olsa bir katkı yapmak istedik.

Yediğimiz kimi yoğurtların ve salataların kaplarının üretimini yapan ve bir aile şirketi olan Neupack işletmesi işçileri ile toplu iş sözleşmesine gitmediği için, Neupack çalışanları Kasım ayının başından beri grevdeler. Hamburg Alevi Kültür merkezi olarak Neupack işçilerinin bu haklı direnişine destek vermek için 28 Kasım günü grevdeki işçileri ziyaret ederek, aşure dağıttık.

Ziyaretimizi dostça karşılayan işçilerle hemen sıcak bir sohbete başladık. Konuştuğumuz işçilerin çoğunun tepkisi mahkemelerin grev hakkında aldığı kararlara, işletmenin grev kırıcı çalıştırmasına ve Hamburg’da yaşayan türklerin greve verdikleri desteğin az olmasınaydı.

Hamburg iş mahkemesi Neupack işletmesine giriş çıkışın engellenmesini reddetmişti. Bunun yanında taşeron işçi çalıştırılmasına da onay veren mahkemenin bu kararları grevi olumsuz etkileyen unsurların en önemlilerden. İşçilerden öğrendiğimiz kadarıyla işleteme halen 30% kapasiteyleçalışmakta. Çalışanların büyük bir çoğunluğu Polonya’dan getirilen taşeron işçiler.

İşletmenin hemen yanında 24 saat vardiyalı olarak grev yapan işçilerin rahatları gördüğümüz ve konuştuğumuz kadarıyla yerindeydi. İşçiler mücadeleleri başarı ile sonuçlanana kadar karalılıklarını sürdereceklerini pek çok defa dile getirdiler. Yanlız kendilerine Hamburg halkı tarafından daha çok destekverilmesini istiyorlar. Bizde canlarımızın Neupack işçilerinin mücadelesine destek vermelerini diliyoruz.